Diabetas ir ajurveda

Ajurvedoje išskiriama 20 ligų, susijusių su šlapimo sistema.

Diabetas yra viena iš jų ir vadinamas madhu-megha, kas išvertus reiškia saldus šlapimas.

Kokios yra ajurvedos supratimu, pagrindinės šios ligos atsiradimo priežastys?

Pagal ajurvedą yra išskiriamos 3 diabeto atsiradimo priežasčių kategorijos:

  1. Fizinės: tingus žmogus, nesimankštinantis, mažai judantis, mėgstantis pamiegoti dienos metu yra linkęs susirgti diabetu. Taip pat Kapha konstitucijos žmonės turi polinkį sirgti diabetu.
  2. Psichologinės: a) swapna sukham – tai, kai žmogus neturi jokios įtampos, yra per daug, labai atsipalaidavęs, jokių įsipareigojimų; b) kitas kraštutinumas – per daug streso, pastovi įtampa; c) baimė, besitęsiantis liūdesys, sielvartas.
  3. Mitybos sąlygotos: žmonės, besimaitinantys labai dažnai, kuomet prieš tai suvalgytas maistas nespėjamas suvirškinti; pastovus ir dažnas pieno produktų vartojimas, ypatingai varškės; perteklinis saldumynų, saldaus maisto vartojimas; nevegetarinė mityba ajurvedoje taip pat priskiriama prie diabeto susidarymo priežasčių.

Kokie yra prodrominiai, įspėjamieji simptomai?

  1. Padidėjęs troškulys;
  2. Intensyvesnis prakaitavimas, stiprus kūno kvapas;
  3. Dažnesnis šlapinimasis;
  4. Gali būti rankų, kojų nutirpimai;
  5. Regėjimo, klausos sutrikimai;
  6. Jaučiamas tingulys, letargija;
  7. Burnoje – saldus skonis;
  8. Jaučiamas tarsi balkšvas burnos gleivinės, liežuvio apnašas.

Gydymas:

Labai svarbu žinoti, jog gydytis pačiam diabeto jokiu būdu negalima. Būtina konsultuotis su daktaru ir vadovautis jo nurodymais. Tačiau pateiksiu kelis papildomus ajurvedinius būdus, pagerinti jūsų sveikatai sergant diabetu.

Pagal Ajurvedą nėra vieno visuotinio metodo gydant vieną ligą. Kiekvienas žmogus, pagal jo prigimtį, konstituciją, net ir sirgdamas ta pačia liga, yra gydomas kiek skirtingai. Todėl geriausia yra pasikonsultuoti su ajurvedos daktaru. Tą galima padaryti ir Lietuvoje, Sri Sri Tatva Lietuva suteikia puikią galimybę konsultacijoms ir veiksmingų ajurvedinių preparatų įsigijimui Lietuvoje, įvairiuose miestuose.

Pagal ajurvedą diabeto atveju pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į savo fizinį aktyvumą. Diabetu sergantis žmogus turėtų kasdien mankštintis bent 40 min, ir tai turėtų būti kardio užsiėmimas – lipimas laiptais, greitas ėjimas, bėgiojimas. Jei praktikuojate jogą – puikiai tiks Saulės pasveikinimai arba su jogos mokytojo priežiūra išmoktos sudėtingesnės asanos – Halasana, Sarvangasana ir kt. Pranajamos kaip Kapalabhati, labai veiksminga Sudaršan Krija, mokoma The Art of Living “Kvėpavimo ir meditacijos” kursų metu.

Sutvarkius fizinį aktyvumą, tik tuomet reikėtų užsiimti savo mitybos įpročiais. Diabetu sergantys žmonės dažnai yra labai emociškai prisirišę prie maisto. Jei sergate diabetu – tai nereiškia, kad turite maitintis tik neskaniai. Jūs galite rasti labai skanių jums tinkamų receptų, svarbu yra vadovautis keliais būtinais principais.

Grūdai: labai gerai grikiai, kviečiai tik kietieji, ryžiai jei yra pastovėję vienerius metus (tokie pastovėję ryžiai lengviau virškinami).

Tinka mung pupelės. Iš daržovių – lapinės, brokoliai ,kopūstai. Labai gerai česnakas, žalia papaja.

Vaisių geriau vengti, nes jie saldūs. Tik jei jūsų cukraus lygys kraujyje yra gerai kontroliuojamas – galite pasimėgauti priešpiečiams keliais vaisiaus gabaliukais.

Jamun vaisius yra vienas geriausiai tinkančių diabetikams. Taip pat amla (indiški agrastai), kuriose gausu vit. C.

Reikėtų vengti aviečų, braškių.

Pieno priduktų geriausia apskritai atsisakyti. Galima šiek tiek pasukų gerti, jei sukontroliuotas kraujo cukrus.

Nevegetarinis maista yra kontraindikuotinas. Bet jei nesate vegetarais, rekomenduotina sumažinti iki 1 karto per savaitę. Valgyti šviežią žuvį, kiaušinį arba vištieną.

Prieskoniai: labai gerai kurkuma (ciberžolė), methi, garam masalos, garstyčių sėklos, kalendra.

Vanduo: pasirodo yra labai svarbu stebėti vandens suvartojimą. Kadangi diabetas ajurvedos supratimu yra šlapimo sistemos sutrikimo liga. Vanduo turėtų būti geriamas tik jaučiant troškulį.

Perteklinis gėrimas padaro virškinimą silpną.

Taip pat geriausia vartoti virintą šiltą vandenį. Virintas vanduo padidina agni, t.y. virškinimo ugnį, gerina metabolizmą.

Galioja paprasta mantra: “Valgyk kai alkanas, gerk kai jauti troškulį.”

Saldumynai: diabetikams geriausia yra tik natūralus medus.

Mitybos įpročiai:

Nepatartina dažnai užkandžiauti. Valgykite tik kelis kartu dienoje, tik kuomet jaučiate, kad prieš tai suvalgytas maistas susivirškino.

Venkite persivalgymo.

Venkite neteisingo maisto derinimo – pvz. bananiniai pieno kokteiliai – bananas ir pienas visiškai nedera tarpusavyje, skatina skirtingų fermentų išsiskyrimą, todėl vartojant kartu – blogai virškinami.

Vietoj kavos, arbatos galite pasigaminti labai naudingą prieskoninų arbatą ir gerti ją priešpiet:

250 ml vandens

1 arb, š . kumino sėklų

1 arb. š. kalendros sėklų

1 arb. š. pankolio sėklų

Viską pavirinti ir gerti pamažu kaip arbatą. Labai naudinga diabetikams arbata.

Leave a Reply