Kiek svarbios yra mūsų akys? Mes tiek daug rūpinamės savo kūnu – einame pasivaikščioti, bėgiojame, prausiamės įvairiais šampūnais, tepames losjonais, dantims turime įvairius šepetėlius, pastas, skalavimo skysčius, rankoms – kremus ir pan. O kaip gi mūsų akys?
Mes jas tiek daug naudojame. Bet neduodame joms jokio poilsio, nesirūpiname jomis. Tiesą sakant, mes absoliučiai niekaip nesirūpiname savo akimis.
Lygiai taip pat, kaip mūsų oda reikalauja priežiūros, reikalauja raumenų tonuso, pratimų – mūsų akys taip pat reikalauja priežiūros ir pratimų.
Akių pratimai nėra skirti tik tiems, kas turi kažkokių regėjimo sutrikimų (o šiais laikais jų turi turbūt 90 procentų žmonių). Kaip mes vaikštome, bėgiojame – lygiai taip pat yra būtina kiekvienam daryti akių pratimus.
Senovės išminčiai sakydavo – “tas, kuris turi visus pasaulio turtus, bet neturi aiškaus regėjimo – visi jo turtai yra išeikvojami tuščiai”. Žinoma, šiais globalios skaitmenizacijos laikais, kuomet viskas yra ekranuose, tiek daug laiko praleidžiame dirbdami ar leisdami laisvalaikį tik prie ekranų – vadovautis šiuo pasakymu pasidaro labai sudėtinga. Visgi, prieš maždaug 5000 metų tai buvo pateikiama kaip kiekvieno žmogaus prievolė – rūpintis savo akimis ir regėjimu.
Taigi, kodėl tos akys tokios svarbios?
Kuomet jūs matote nuostabų žydintį sodą, spalvotą drugelį – jūs žavitės – oho, koks jis gražus. Kuomet matote taip gražiai paruoštą ir su meile patiektą maistą – net neparagavę jūs žavitės – oho, kaip tai skaniai atrodo. Taigi, kad mėgautis šiais “oho” momentais gyvenime- jums reikalingos tos dvi nuostabios akys.
Kaip prižiūrėti savo akis
Pasidalinsiu keliais paprastais patarimais, kurie padės palaikyti sveikas akis:
- Snana arba vonia
Mes prausiamės kiekvieną dieną. Žiemą ir rudenį – dažnai karštoje vonioje. Deja, plauti galvą su karštu vandeniu yra labai blogas įprotis. Ne tik mūsų galvai, bet ir visiems pojūčių organams, esantiems galvos srityje. Kodėl? Kuomet plauname galvą karštu vandeniu – mūsų kūno temperatūra padidėja, mūsų kraujospūdis padidėja – išbalansuojama Pita doša, arba ugnies elementas sistemoje. Mūsų galva yra labai jautri – joje yra beveik visi pojūčių organai, kuriais reikia labai atsargiai ir švelniai rūpintis. Kai plauname galvą karštu vandeniu – pamažu šie pojūčių organai degeneruoja. Tai vyksta labai iš lėto, tai ilgalaikis procesas. Taigi nuo šiol šiltais metų laikais naudokite šaltą vandenį galvai plauti, o vėsesniais sezonais – kambario temperatūros, vos vos šiltą vandenį. Kūnui galite ir toliau mėgautis karštu vandeniu. Tik niekuomet nenaudokite karšto vandens plauti galvai.
- Široabjanga – arba aliejinis galvos masažas
Pagal ajurvedą patartina kiekvieną dieną masažuoti galvą su aliejumi. Tas, kuris atlieka kasdieninę Široabjangą arba galvos masažą su aliejumi – niekada nekentės nuo ligų, susijusių su pojūčių organais (tokių kaip – ausų ligos, nosies ligos, galvos ligos, veido odos ligos). Tačiau šiais laikais dirbantiems žmonėms kartais gali būti nepriimtina aliejuoti plaukai. Tokiu atveju – turiu jums kelias modifikacijas. Anksti ryte prieš dušą – pamasažuokite galvą aliejumi ir tuomet išsiplaukite galvą. Jeigu nenorite plauti kasdien galvos – bent tris kartus per savaitę išsimasažuokite galvą aliejumi ir išplaukite. Netgi jei tai jums netinka – paimkite aliejaus – 1/2 ar 1/4 arbatinio šaukštelio (kokosų aliejus, migdolų aliejaus, amlos aliejus, avokadų, kanapių ) praskirkite plaukus per vidurį ir įtrinkite tą aliejų per skalpo vidurį. Tuomet susišukuokite jums įprastu būdu. Galite daryti tai kiekvieną dieną. Tai bus labai naudinga jūsų sveikatai ir labai labai naudinga jūsų akims. Mūsų akyse daug Pitos elemento. Aliejus nuramina tą ugnies arba Pita elementą.
- Padaprakšalana arba pėdų vonelės
Turbūt stebitės – gerai su galvos plovimu, masažu dar galima sutikti – akys juk galvoje, bet prie ko čia pėdos? Taip, pėdos susiję ir tai tikrai padeda. Turbūt girdėjote apie akupunktūrinius taškus mūsų delnuose ir pėdose, kurie susiję su įvairias kūno organais. Ajurvedoje tie taškai vadinami marmos taškais, o kanalai – nadžiais. Taigi, pėdose yra du taškai, susiję su akimis – tai Puša ir Alampuša. Jie tiesiogiai susiję su akimis. Taigi, bet koks rūpinimasis pėdomis – ar tai būtų masažas, ar patogi avalynė, ar pėdų plovimas – tiesiogiai veikia jūsų akis. Tai taip paprasta ir gražu. Kuomet grįžote po kelionės ar po darbo namo – nuplaukite savo kojas. Galite tai daryti su šaltu ar šiltu vandeniu – nesvarbu. Jei ant pėdų yra bet koks purvas – jis spaudžia tam tikrą tašką, arba nadį pėdose ir tuo pačiu sukeliamas spaudimas akyse. Galbūt pastebėjote, jei ėjote labai ilgai, nors akys nebuvo apkrautos, jaučiate sunkumą kojose ir akyse. Jei vairuojame automobilį – taip pat įtampa pėdose sukelia įtampą ir akyse dėl tų dviejų nadžių. Todėl rūpinkitės savo pėdomis. Paprastai – nuplaukite jas grįžę namo ar po ilgos kelionės, ar prieš eidami miegoti. Pėdų vonelės, masažas ir patogi ergonomiška avalynė – visa tai gali padėti palaikyti mūsų akių sveikatą.
- Tinkama pasauga nuo saulės
Ar susimąstėte kada – kodėl anksčiau visi skėčiai būdavo juodos spalvos? Pasirodo skėčiai buvo sugalvoti ne apsaugai nuo lietaus, o nuo saulės. Juoda spalva sugeria saulės šviesą ir saugo mūsų galvą. Dėl tos pačios priežasties žmonės, gyvenantys pietuose, kur daug saulės, turi juodus tankius plaukus. Jei jaučiate, kad skėčiai nuo saulės – labai senamadiška – naudokite skareles, kepuraites, skrybėles, akinius nuo saulės. Taip pat žmonės kartais turi įprotį žiūrėti į Saulę. Tiesiogiai žiūrėti galima tik į kylančią arba besileidžiančią saulę. Į jau pakilusią saulę žiūrėti žalinga, gali išsivystyti ankstyva katarakta. Nešiokite akinius nuo saulės, kurie apsaugo akis nuo UV spindulių.
Ekranų šiais laikais neišvengsime, ką svarbu žinoti apie juos
Svarbu taisyklinga padėtis dirbant su kompiuteriu: atsisėskite tiesiai ir patogiai, jūsų kompiuteris turėtų būti lygiai per vienos rankos atstumą nuo jūsų, ekrano viršus lygiai ties akių linija. Tas pats galioja ir mobiliems telefonams. Jei naudojate mobilų ilgiau nei vlandą per dieną – naudokite stovus: pasistatykite mobilų stove, taip ,kad viršutinė telefono kraštinė būtų jūsų akių lygyje, rankos atstumu. Jei jūsų darbas visą dieną prie ekranų – kas 40 minučių nueikite nuo ekrano ir pasivaikščiokite 1 – 2 minutes. Taip pat galite atlikti kelis pratimus akims tuo metu. Jei praktikuosite tai kas 20 min ar 40 min – galimai išvengsite bet kokios skaitmeninės įtampos akims.
Maistas. Ar egzistuoja tinkamas maistas akims?
Močiutės ir mamos sakydavo – valgyk daug mėlynių, bus geros akys.
Per ką mes norim maisto – juk per akis. Mes pamatome skanų pyragą, ar kitą mėgiamą patiekalą – ir iš karto burnoje išsiskiria seilės. Visgi, koks maistas yra geras mūsų akims? Iš vaisių – tai granatai, mėlynės, vynuogės, obuoliai ir apelsinai.
Taip pat egzistuoja trijų kombinacija, ajurvedoje vadinama triphala – tai amla – agrastinio lapainio, karpotojo viršūklio (vibhitaki), ir plaukuotojo viršūklio (haritaki) mišinys. Kokybiškos Tripahalos tablečių galite įsigyti Sri Sri Tatva atsotybėje Lietuvoje. Galite naudoti ne tik kaip tablėtes, su triphalos milteliais ištirpinus vandenyje galite praplauti akis.
Kitas maistas akims – tai žaliosios daržovės – agurkai, kartieji moliūgai (bitter gourd), česnakai, morkos, turinčios daug vit. A. Lazdelės ir kolbelės – akių ląstelės atsakingos už šviesos ir tamsos suvokimą – jų tinkamai funkcijai vit. A yra būtinas.
Tagi, visi produktai (špinatai, mėlynės, pienas) turintys vit. A gerai akims. Pati geriausia daržovė akims yra morka. Galite jas valgyti kasdieną – žalias ar apvirtas garuose, gerti morkų sultis (su šiek tiek aliejaus, reikalingo įsisavinti karotenams).
AKIŲ PRATIMAI
Akių pratimais galima pagerinti savo regėjimą, bet jūs turite juos daryti ilgą laiką, be pertraukų, kiekvieną dieną. Yra du privalumai atliekant akių pratimus: išlaikysite sveiką regėjimą, taip pat galite kažkiek atstatyti esamus akių sutrikimus (trumparegystę, toliaregystę). Atliekant akių pratimus ir taikant akims skirtą ajurvedinę terapiją pataisyti savo regėjimą tikrai įmanoma. Dauguma regėjimo sutrikimų išsivysto dėl akių raumenų disfunkcijos, kurią sukelia įtampa raumenyse dėl patiriamo streso.
Naudodami paprastas jogos technikas – kaip mirksėjimas ar palmingas (akių uždengimas delnais) – galite palengvinti akių sutrikimus, sukeliamus įtampos ir streso. Taip pat meditacijos, jogos praktikos padės nurimti ir atsikratyti streso.
Darydami akių pratimus įsitikinkite, kad sėdite tiesiai – tiesi nugara ir galvos padėtis.
- Saulės vonios – atliekama tik anksti ryte ar vakare, leidžiantis saulei. Daugiausia iki 30 min. po kilimo ar leidimosi pradžios. Kylanti saulė duoda 100 proc. efektą. Tai ne tik akims gerai. Turbūt girdėjote apie kankorėžinę liauką – ji yra aktyvuojama saulėtekio metu – visos neigiamos mintys, stresas mažėja – stebėdami tekančią saulę jausite palaimingą ir ramią būseną.
- Jei sunku atsikelti – išeikite į lauką dienos metu, užsimerkę atsisukite prieš saulę ir laikydami užmerktas akis judėkite į šonus – iš dešinės į kairę – jausdami kaip saulės spinduliai šildo akis. Tęskite apie 1 minutę. Tai labai geras akių pratimas, stimuliuojantis tinklainę. Saulės vonios labai naudingos ankstyvose glaukomos stadijose, kataraktos bei visų tipų tinklainės sutrikimams gydyti.
- Vedose sakoma – Saulė valdo mūsų akis. Saulės dievas vadinamas akių dievu. Taigi akys tampa švytinčios, aiškios, patrauklios jei tinkamu būdu reguliariai stebime saulę. Saulės garbinimas taip pat padeda akims. Mūsų visa visata yra kaip vienas organizmas – susijusi. Šios visatos akys yra saulė. Mūsų kūnas panašus į visą kūriniją. Mūsų kūne šviesa arba saulė yra akys.
- Palmingas. Šis pratimas turi tris žingsnius: triname delnus, kol jie įšyla, tuomet pasidedam šiltus delnus ant akių – akys turi sugerti tą šilumą. Laikome 30 įkvėpimų ir iškvėpimų. Labai geras pratimas atpalaiduoti akis. Praktikuoti galite net kelis kartus dienoje. Šis pratimas tinka absoliučiai visiems, neturi jokių kontraindikacijų.
- Mirksėjimas. Juk mirksime nuolatos. Kodėl svarbu mirksėjimas? Kai mirksim, ašara apgaubia akis. Ašara pamaitina ir sudrėkina akis. Kai nemirksim, arba mirksim retai – akys išsausėja. Naudodami elektroninius ekranus – žvilgsnis yra sukoncentruotas ir mes žymiai rečiau mirksime – dėl ko išsausėja akys. Taigi, tiesiog mirksėkite, nespauskite akių, tik užspauskit vokus greitu tempu – 30 kartų. tada užsimerkite ir atsipalaiduokite 20 s.
- Žiūrėjimas į įvairias puses, nejudinant galvos. Galite naudoti abu savo rankų nykščius, paimkite juos prieš save ir kreipkite žvilgsnį nuo dešinio nykščio prie kairio ir atgal, tarpuose sumirksėdami. Vietoj nykščių – galite naudoti du pieštukus, arba veidrodyje žiūrėti į savo dešinę ir į kairę akį.
- Rotaciniai akių judesiai. Akims treniruoti yra daug metodų – aukštyn, žemyn , į dešinę, kairę, įstrižai. Po 5 kartus į vieną ir į kitą pusę. Visus šiuos judesius apjungia rotaciniai judesiai. Galite pagalbai naudoti rankos nykštį rankos, sukdami ranką dideliais ratais sekite pakeltą nykštį žviglsniu. Rotaciniai judesiai stiprina visus akių raumenis.
Akių pratimus galime mokinti netgi vaikus. Jie labai paprasti ir saugūs.
Akių pratimus turėtų daryti visi, nesvarbu ar rega gera, ar turinti sutrikimų. Netreniruodami akių raumenų senatvėje didelė tikimybė, jog turėsime toliaregystę arba kataraktą. Todėl svarbu nuolat daryti net ir sveikiems akių pratimus ir nuoširdžiai rūpintis savo akimis.
Jūs ką tik perskaitėte šį straipsnį, pamatėte gražius paveiksliukus – visa tai dėka savo akių. Tik įsivaizduokite, jei negalėtumėte to skaityti ar matyti – kaip būtų blogai netekti regėjimo – taigi rūpinkitės savo akimis – jos jums parodys teisingą kelią.