RYTINĖS JOGOS NAUDA

Pradedantys praktikuoti dažnai klausia – kada geriau daryti jogą ir kvėpavimo pratimus – ryte ar vakare?

Atsakymas būtų – svarbu tiesiog daryti, kada jūs spėjate ir galite, bet jei galima rinktis – rytinis laikas, prieš visus dienos darbus – pats maloniausias ir puikiai nuteikiantis visai dienai.

Šiame straispnyje panagrinėsime, kokia gi yra rytinės jogos nauda mūsų organizmui?

RYTINĖ JOGA – PUIKUS PASIRUOŠIMAS DIENAI

Kuomet praktikuojame jogą rytais – tai puikus būdas įkrauti save pozityviomis intencijomis ir emocijomis,  bei pradėti dieną ramiu, koncentruotu ir tiegiamai nusiteikusiu protu. Judėjimas ir kvėpavimas rytais ne tik naudingas mūsų fiziniam kūnui ir neramiam protui, bet pradėjus savo rytą ant jogos kilimėlio, mes užduodame vidinės būsenos toną visai savo dienai. Juk mūsų kasdienybėje tiek daug ko nekontroliuojame: bet ta rytinė valanda, kurią praleisime su joga, būdami sąmoningais, leis tą buvimą perkelti ir į likusią dienos dalį, kad ir kokia būtų. Jausimės pakylėti, ramios energijos ir atviri priimti viską, kas ateina!

KITI RYTINĖS JOGOS TEIGIAMI EFEKTAI

Panagrinėkime kitus rytinės jogos praktikos tiegiamus aspektus. Jų yra tikrai daug, bet pateikiame jums pagrindinius:

  • Nugaros skausmų mažinimas ir prevencija

Vienas pačių maloniausių mano jogos užsiėmimų atsiliepimų buvo kuomet per covido pandemiją vedžiau online jogą rytais ir moteris, lankiusi visus metus mano užsiėmimus – po metų parašė, kad net pati nustebo, kad visiškai išnyko prieš tai ilgus metus kamavę nugaros skausmai.

Po nakties miego dažnai mūsų kūnas būna sustingęs, nerangus. Todėl ryte, prieš pusryčius, atliekami tempimo pratimai paskatina kraujotaką sustingusiuose raumenyse ir taip juos atlaisvina ir pamaitina. Taip pat pažadina ir pagyvina visą mūsų stuburą, kuris yra sveikatos pagrindas. Jogos asanos sustirpina pilvo raumenyną ir atveria klubus – kas yra puiki prevencija nugaros skausmams (dažna priežastis netaisyklingai laikysenai būna per silpni pilvo raumenys, bei dėl nuolatinio sėdėjimo uždari klubai).

Taigi tiems, kas kenčiate nuo skausmų nugaroje – terapinis jogos efektas gali būti žymiai efektyvesnis jei praktikuosite rytais.

  • Imuniteto stiprinimas

Darbe susiduriate su sudėtingomis situacijomis ar esate nuolat apsupti žmonių – dažnai tai sukelia stresą. Pasaulinė Sveikatos Organizacija pripažino stresą kaip vieną pagrindinių daugelio sveikatos sutrikimo priežasčių. Todėl rytinė joga jums tikrai padės pasiruošiant tokiem dienoms iššūkiams. Šiomis dienomis daug kalbama apie nerimą, stresą, miego sutrikimus, tačiau dažnai siūlomos priemonės tvarkytis su šiais dalykais yra arba turinčios daug šalutinių reiškinių, galimai sukeliančios priklausomybę. Tuo tarpu joga, kvėpavimo pratimai yra natūralios, bet lygiai taip pat efektyvios priemonės mažinti streso hormonams, gerinti miegui ir mažinti nerimui. Esant galimybei labai rekomenduoju išmokti The Art of Living organizacijos mokamus kvėpavimo pratimus „Kvėpavimo ir Meditacijos kursuose“ (www.artofliving.org). Juose mokinama Sudaršan Krijos technika moksliškai įrodyta, kad turi labai efektyvų poveikį mažinant nerimą, stresą, gerinant miegą, imunitetą ir net endokrininės sistemos funkcija. Rytinė joga gali būti kitas būdas padėsiantis jums kovojant su šiuolaikinių žmonių iššūkiais. Jei neturite daug laiko – padarykite bent lengvą apšilimą ir kelias specifiškai imunitetui ir limfinės apytakos gerinimui skirtas jogos asanas:

Žemyn žiūrintis šuo (Adho Mukha Svanasana) – paskatina kraujotaką sinusuose

Atsilenkimas atgal stovint (Ardha Chakrasana) – atveria plaučius, galime įkvėpti daugiau deguonies, atgaivina antinksčius, kurie atsakingi už streso hormonų išskyrimą.

Limfinei apykaitai pagerinti labai naudingos invertuotos padėtis, tokios kaip žvakė (Sarvangasana) arba pažengę galite atlikti stovėseną ant galvos (Shirshasana) – žinoma prieš tai tinkamai apšilę ir paruošę raumenis.

Viena geriausių asansų imunitetui – aktyvuojanti užkrūčio liauką – žuvies padėtis (Matsyasana).

  • Viso kūno stiprinimas

Rytai yra pats produktyviausias mūsų laikas, pats geriausias dienos laikas kažką išmokti. Todėl jogos praktika taip pat veikia efektyviausiai atliekant ją ryte. Taigi, atsikėlę pirmiausia išgerkite didelį puodelį šilto vandens – tai padės išvalyti žarnyną. Tuomet pasiprausę pasitieskite jogos kilimėlį ir skirkite laiko sustiprinti giliuosius kūno raumenis. Jogos asanos tuo ir skiriasi nuo fitneso, kad jogoje dirbama pagrinde su mūsų giliaisiais kūno raumenimis. Jie atsakingi už ištvermę, balansą, laikyseną, bei organų palaikymą ir tonizavimą. Atrodysite tvirtesni, sveikesni ir jaunesni pradėdami dieną su joga. Jei neturite laiko ir pakankamai žinių – kviečiu prisijungti prie mano vedamų rytinių jogos Vilniuje užsiėmimų Basanavičiaus g. 26. Registracija:

  • Laikysenos formavimas

Pradėję rytą tinkamai, parengsite raumenis ir laikyseną visai dienai, net jei dirbate sėdimą darbą. Labai rekomenduoju išmokti Saulės Pasveikinimą – tai 12 padėčių seka, kuri praktikuojant kasdien rytais ne tik pagerins jūsų laikyseną, bet ir įkraus jus pozityvios Saulės energijos visai dienai.

  • Sveikos gyvensenos įgūdžiai

Pradėdami dieną su tokiu sveikatinimo veiksmu kaip joga, nuteiksite save ir visos dienos eigoje rinktis labiaus sveikatą palaikančius sprendimus. Galbūt tai bus sveikesnis užkandis tarp darbų, arba nesinorės išgerti tiek daug kavos. Galbūt po darbo nuspręsite nueiti didesnį atstumą pėščiomis užuot sėdėję transporto priemonėje. Rytinė jogos praktika natūraliai pakeliai mūsų energijos lygį visai dienai, kas sumažins norą keltis ją kitai, ne visai sveikatą palaikančiais būdais, tokiais kaip saldumynai ar kavos puodelis.

  • Metabolizmo gerinimas

Jei jums sudėtinga numesti svorio – apsvarstykitę galimybę paankstinti savo dienos režimą ir perkelti į rytus jogos praktiką. Rytinė joga pažadins jūsų kūną ir pagreitins medžiagų apykaitą visai dienai.

Virškinimo sistemai labai naudingo susukimų padėtys, kurių gausu jogoje. Tai padės sumažinti pilvo putimą po gausios vakarienės, pagerins virškinimo organų veiklą ir leisis jaustis puikiai. Tam tikri jogos pratimai labai efektyviai padeda mažinant juosmens, pilvo riebalų kiekį. Taigi tikrai pagerinsite savo medžiagų apykaitą pasirinkę rytinius jogos užsiėmimus.

  • Savo dienos poreikių ir atsakomybių persvartymas

Tik prabudus dažno iš mūsų dėmesys keliauja iš karto į išorę. Neretai turime blogą įprotį iš karto žvilgterėti į savo telefoną. Tuo tarpu rytinė jogos prakita yra būdas grąžinti savo dėmesį į save. Nurimus protui, galime aiškiai suvokti dienos planus ir laukiančius iššūkius ir tinkamai jiem pasiruošti. Po jogos praktikos bus žymiai aiškiau, kad skirti dėmesį pirmiausia, o kurie planai ir iššūkiai gali palaukti. Pajutę aiškų ryšį su savimi galime suprasti, ko mums šiuo metu labiausiai reikia ir kurlink mes norime judėti toliau, vietoj nuolatinio blaškymosi ką ir kaip daryti.

  • Stiprus nusiteikimas dienai, kad ir ką ji pasiūlys

Dienos pradžia su tvirtu savo vidinės stiprybės pojūčiu aprūpins jus maksimaliu gebėjimu nugalėti.

Rytinė joga padeda virškinimui, įžemina mus ir padidiną mūsų energijos lygmenį. Kadangi gilus kvėpavimas, detoksikuojantys jogos padėčių sūkiniai ir raminantys nusilenkimai į priekį suaktyvina parasimpatinę autonominės nervų sistemos dalį – mūsų „poilsio ir virškinimo“ būseną. Skirtingai nuo kortizolio ir adrenalino prisotintos simpatinės būsenos „kovok arba bėk“, parasimpatinė nervų sistema ramina ir maitina.

Sukūrę tinkamą rytinę rutiną užtikrinsite, kad galėsite pradėti savo darbą pasiruošę ir galėsite dirbti maksimaliai efektyviai.

  • Dėmesio ir koncentracijos gerinimas

Jogos ir kvėpavimo pratimai ne tik pažadins protą ir nuramins minčių srautą, bet ir suteiks susikaupimą ir koncentraciją. Praktikuodami rytais jogą įkvepiame daugiau deguonies ir aprūpiname geriau savo smegenis. Tai pagerins jūsų protinį aiškumą visai dienai.

Taigi, joga, apskritai turi labai daug teigiamų poveikių, bet jei klausiate manęs – joga rytais tikrai yra puikus būdas pradėti dieną. Kviečiu į savo vedamus rytinius Šri Šri Jogos užsiėmimus Vilniuje II ir IV 8 – 9.30 val. Naujamiestyje.